11 правила за по-добър живот с лупус (част 1)

  1.  Спрете цигарите, ако пушите – отказването от вредния навик може да има по-силен ефект от каквато и да е друга промяна в начина ви на живот. Цигарите са вредни за всички, но това важи с особена сила за хора с лупус, тъй като ускорява развитието на заболяването и води до влошаване. Негативните ефекти на тютюнопушенето отшумяват след като откажете цигарите.
  2. Физическа активност – редовните упражнения има изключително добър ефект върху хората с лупус. Плуването, ходенето, карането на колело дават подобрение при всички пациенти с лупус и свързани с лупуса състояния. Движението предпазва сърцето, пази от поява на остеопороза, намалява сковаността на мускулите и ги прави по-силни, освобождава стреса. Консултирайте се с лекар, за да разберете каква физическа активност е най-подходяща за вас.
  3. Почивка в достатъчни дози – минимум 7 часа сън са нужни всяка нощ. Почивайте колкото имате нужда, за да намалите умората. Изпадането в другата крайност – прекарване на прекалено много време в леглото, също не е полезно и има обратен ефект. Хората с лупус трябва да преценят колко часа сън им е нужен, за да се чувстват добре. За добър сън е хубаво да има програма с приблизителни часове на лягане и ставане. Специалистите съветват да ползвате спалнята си само за сън и да избягвате физическа активност и хранене в часовете за сън.
  4. Внимавайте със слънцето – прекаленото излагане на слънце засилват симптомите на лупуса. Преди да излезете навън, използвайте слънцезащитни кремове с фактор поне 30, които да неутрализират както ултравиолетови лъчи А, така и ултравиолетови лъчи В. Избягвайте излагане на слънце между 10.00 и 16.00 ч. Ако е възможно, носете дрехи с дълги ръкави, дълги панталони и шапка с широка периферия.
  5. Избягвайте силната изкуствена светлина – Може и да се изненадате, но вътрешното флорисцентно осветление също има UV-лъчи. Ако сте изложени на такова изкуствено осветление, закривайте лампата с абажур или друг подходящ уред, чийто показатели са от 380 до 400 нанометра.  Това ще ви предпази от ултравиолетовата светлина тип В и С, както и от повечето ултравиолетови лъчи А.
  6. Инфекции – лупусът, както и медикаментите, които евентуално приемате за лечението му, ви прави по-податливи на инфекции. Избягвайте контакти с хора, които страдат от грип и други вирусни заболявания, от които можете да се заразите. Мийте често ръцете си с топла вода и сапун. Избягвайте да докосвате очите, носа и устата си – места от където вирусите и бактериите влизат в човешкото тяло. Попитайте вашият лекар дали ваксините и имунизациите са подходящи за вас

По информация от: http://healthgrades.mm-health.com/lupus-health-center/11-tips-for-living-with-lupus