Пациенти с ревматични заболявания подариха ковчег и пирони на НЗОК

ОТ 1 АВГУСТ 4000 ПАЦИЕНТИ С РЕВМАТИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ОСТАВАТ БЕЗ ЛЕЧЕНИЕ ЗАРАДИ НОВИ КРИТЕРИИ НА ЗДРАВНАТА КАСА

Днес - 21 юли 2015, Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ), Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит (АПРА), Българско сдружение на болните от болест на Бехтерев (БСБББ) подарихме ковчег и пирони на НЗОК.

„Търпението ни е изчерпано. Нямаме сили отново за болка и инвалидизация. ЗАТОВА ЩЕ РАЗЧИТАМЕ ДА БЪДЕ РАЗБРАН НАШИЯТ ОТЧАЯН, СИМВОЛИЧЕН ПОДАРЪК ЗА НЗОК – КОВЧЕГ И ПИРОНИ...Защото с тези промени те забиват последният пирон в ковчега на болката и страданието ни!“

„Според нас основната цел, с която НЗОК подготвя промени в критериите за лечение с биологични лекарства има за цел редуциране на средствата, заплащани за лечение на хора с ревматични заболявания, а не желанието за качествено и адекватно лечение и проследяване на състоянието на същите.“

Зам.-председателят на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България Боряна Ботева поясни, че всъщност биологичните лекарства са най-ефективният и съвременен метод за лечение на ревматични заболявания. Здравната каса въвежда рестриктивни мерки, които ще доведат до влошаване на състоянието на пациентите. Ботева сподели, че всеки един пациент с подобно заболяване води ежедневна борба с болката, за да живее нормално.

Председателят на Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит Роза Чеглайска връчи на г-жа Багряна Маркова- пресаташе на НЗОК, зловещия подарък под формата на ковчег. Пациентите го сравниха със зловещите промени на НЗОК. Роза Чеглайска обясни, че пациентите се чувстват излъгани от Касата и 4000 души ще останат без адекватно лечение и ще бъдат лишени от достоен живот.'С новите правила забивате последния пирон в нашия ковчег', каза тя. Багряна Маркова, говорител на НЗОК, отговори, че за лечението с биологични лекарства се изплащат огромна сума, а здравноосигурителният модел в България е солидарен.

По-късно с нас разговаря д-р Димитър Петров ( подуправител на НЗОК ), според който няма място за притеснения. Той твърди, че в четвъртък или петък ще се състои среща с националния консултант. Обещаха да ни поканят на срещата, за да обсъдим проблемите заедно. Д-р Димитър Петров се опита да ни увери, че става въпрос за уточнения на детайли по новите критерии и изисквания на касата, които целят не лишаване на болните от лечение, а покриването на ясни критерии и качествено диспансерно .

Позицията ни беше внесена също в Министерство на здравеопазването и Български лекарски съюз.

 

ОТНОВО НА ВАШЕТО ВНИМАНИЕ ПРЕДОСТАВЯМЕ ИНФОРМАЦИЯ КАКВО ТОЧНО НИ ПРИТЕСНЯВА В НОВИТЕ ПРОМЕНИ

Ние, пациентите с ревматологични заболявания сме притеснени от промените защото:

  1. За да имат достъп до лечение с биологични медикаменти всички болни, които кандидатстват трябва да са диспансеризирани (според наредба 39 за профилактичните прегледи и диспансеризацията).
  • Наредба 39 последно е обновявана в 2004- преди съществуването на биологичната терапия.Тя не е съобразена с изискванията за включване на биологични продукти. Изследванията, посочени в наредбата, които се полагат на диспансеризираните пациенти не съвпадат с изискванията за включване и продължение на биологична терапия.
  • В момента наредба 39 предоставя ограничен набор от медицински процедури и изследвания, които не покриват и половината от необходимите изследвания за започване и продължаване на лечение с биологични медикаменти, които НЗОК изисква.
  • Ревматолозите нямат готовност и яснота как се прави тази диспансеризация и няма как да имат за 2 седмици............

 

  1. За да се изпише биологично средство на пациент с РА (ревматоиден артрит) трябва да има поне 2 години давност на диагнозата (от времето на поставянето и):
  • Това означава, че ако вие имате новооткрит, но тежък и агресивен РА, диагностициран сега, трябва да изчакате 2 години, за да имате шанс за биологично лечение.
  • Целта на биологичната терапия е ранно включване в началото на заболяването с цел спиране или поне забавяне на структурната увреда и подобряване на нормалното функциониране и качеството на живот.

 

  1. Лабораторните изследвания могат да се правят само в лаборатории, имащи договор с НЗОК/РЗОК. Рентгенови снимки и/или дискове се приемат също само от рентгенови лаборатории с договор по НЗОК
  • В малките и отдалечени населени места не винаги пациентът има избор от лаборатории с договор с НЗОК . Така се ограничава достъпът на пациентите и ще повиши разходите за техните изследвания (ще се наложат допълнителни пътувания), които НЗОК и без това не поема, въпреки че ги изисква.

 

  1. При смяната на едно биологично средство с друго, пациентите вече ще бъдат принудени да кандидатстват отново за лечение. Те ще трябва да подготвят всички необходими изследвания, които НЗОК изисква при първо кандидатстване за лечение с биологични лекарства.Това ще доведе до повече разходи и по-голям период на изчакване за решение от страна на НЗОК – 60 дни .До момента смяната на един медикамент с друг се осъществяваше за 30 дни и при представяне на по-малък брой изследвания

 

5. При РА (ревматоиден артрит)и ПсА(псориатичен артирт) дозата на МТХ(метотрексат – основен болестмодифициращ конвенционален медикамент,      използван при РА) , която трябва да се достигне преди пациентът да премине на терапия с биологични медикаменти е 25мг .По консенсус на Българското дружество по ревматология, който е съобразен с Европейските и Американските гайдлайни, дозата на МТХ е 20мг.

 

  1. Новите правила предвиждат от 1 август, едва след като пациент е бил 6 месеца на едно противовъзпалително лекарство и след това още 6 месеца на друго, чак тогава молбата за биологично лечение да може да бъде разгледана. Според нас обаче през това време пациентите ще бъдат подложени на болка и инвалидизация. След подобно спиране на терапия лечението не е толкова ефективно.
  • За да получим достъп до биолгични терапия, ние трябва да се преглеждаме само при ревматолози, които работят със Здравната каса. Голяма част от лекарите обаче нямат интерес да сключват договори с НЗОК. Настояваме да бъде въведен гратисен период, защото ревматолозите в България са едва 133-ма, а в няколко области на страната дори няма такива.

 

  • За два дни събрахме над 1200 подписа в подкрепа на достъпа до съвременно лечение на хората с ревматични заболявани. Петицията ще остане отворена до 28.07.2015г., когато официално ще я внесем до всички инстуции.

 

Адрес на петицията: http://www.peticiq.com/120273