За да бъдем в добра форма и кондиция не е достатъчно само да се храним здравословно, да се занимавате със спорт и да се откажем от някои вредни навици. Има още едно важно условие – да се спокойни емоционално.
В продължение на 5 години австрийски специалисти по психосоматика са търсили връзката между определени отрицателни емоции и здравословното състояние. А изводът, който учените са направили, вероятно не е изненада за никой от нас – че щастието е полезно. Ето кои са петте най-вредни за здравето ни емоции.
Алчност. Неспособността да делим с околните материалните блага води до заболявания на стомашно-чревния тракт и различни хранителни разстройства като булемия и анорексия. Т.е. щедрите хора са по-щастливи и по-стройни.
Ревността води до намаляване на производството на половите хормони, което пък може да стане причина за хормонален дисбаланс. Възможно е ревността при мъжете да доведе до импотентност, коментират учените. Ревнивите жени пък по-често страдат от безплодие, понижен сексуален апетит, депресия, синдрома на хроничната умора.
Завистта е стрес за организма ни, подобно на авитаминозата. Неспособността да се радваме на успеха на околните увеличава риска от инфаркт – с цели 2,5 пъти. По-добре използвайте победите на другите като стимул за вашите собствени, вместо да трупате завист и гняв.
Самосъжалението също е пагубно за здравето. Ако редовно попадате в лапите му, то в организма ви ще се повиши производството на хормона ацетилхолин, което пък може да доведе до заболявания на черния дроб. Възможно е също нивото на кръвната ви захар да падне и да имате проблем с храносмилането.
И чувството на вина попада в топ пет на вредните за здравето ни емоции. Австрийските изследователи отбелязват, че всеки път, когато се почувствате виновни без причина, имунитетът ви отслабва. В резултат ставате по-лесна жертва на простудните и инфекциозни заболявания, увеличава се опасността и от онкологични такива. Затова бъдете по-снизходителни към собствените си грешки – другите също бъркат...