По повод Световния ден на ревматоидния артрит, се свързахме с д-р Силвия Иванова-Желева, която любезно ни представи важни факти за заболяването.
Д-р Силвия Иванова –Желева е ревматолог. От 2003-та до 2012 г. работи в Клиника по ревматология на МБАЛ Университетска в гр.Стара Загора. От 2013 г. е зав.вътрешно отделение на болница МК „Берое“, Ст. Загора. От 2005 г. до момента ръководи Център по остеопороза. Д-р Иванова-Желева е сертифициран консултант остеодензитометрия ISCD (Международна асоциация по клинична дензитометрия). Има сертификати за ехография на скелетно-мускулна система - EULAR, 2011 г. и 2012 г., и за диагностика и лечение на спондилоартропатии - Белгия - 2012 г., Германия - 2013 г.
- Д-р Желева, лесно ли се поставя диагноза ревматоиден артрит?
- Ревматоидният артрит е хронично автоимунно, възпалително заболяване с хронично прогресиращ ход, водещо до деструкция на ставите. Засяга по-често жените във възрастта 40-55 г. В началото на заболяването в продължение на различно дълъг период от време (от няколко седмици до месеци) РА може да се предшества от различни нехарактерни оплаквания, които се срещат не само при РА и ревматичните, но и при всички възпалителни болести: отпадналост, лесна уморяемост, намаление на апетита, загуба на тегло. Симптомите, които трябва да изострят вниманието на пациентите, са симетрична болка и оток в китките, ставите на пръстите на ръцете, стъпалата, коленете, глезените. Характерна е нощната болка в ангажираните стави, сутрешна скованост над 1 час. Засегнатите стави са болезнени, подути, топли, чувствителни при допир. Изключително важно е да не се провежда самолечение с обезболяващи, а консултация с ревматолог. Клиничният преглед, назначаването на необходимите лабораторни изследвания /кр. картина, имунологични изследвания, СУЕ, С- реактивен протеин/, образни изследвания /рентгенография, ехография на ставите, ЯМР/, води до навременна диагноза и лечение, което предотвратява бързата деструкция на ставите и инвалидизиране.
- Какви усложнения могат да настъпят при хора с РА?
- Пациентите с РА имат значителен риск от други сериозни заболявания и по-висока смъртност. Причината за смъртността на пациентите е усложнение, настъпило от увреждането на други органи и системи. Най- честите усложнения:
- Остеопороза - по-ранно развитие, повишен риск от фрактури
- Анемия
- Хората, страдащи от ревматоиден артрит, са с повишен риск от възпаление и увреждане на белодробните тъкани, което може да доведе до прогресиращ задух.
- Сърдечно-съдови усложнения - повишен сърдечно съдов риск - ранна атеросклероза, по- голяма честота на инфаркт и инсулт
- Раздразнителност, депресии
- Инвалидизация и необходимост от чужда помощ
- Какви основни съвети бихте дали на хората, които вече са диагностицирани с РА?
- Ревматоидният артрит е хронично прогресиращо заболяване, протича с периоди на обостряне и ремисии. Успешното лечение е резултат на опита на лекуващия ревматолог, спазване от страна на пациента на направените предписания - доза на медикамента, редовен прием, провеждане на необходимите контролни изследвания , периодични консултации с лекуващия лекар. В България пациентите с РА могат да получат съвременно лечение, като партньорството пациент-лекар, съчетано с качествени медикаменти води и до по-добро бъдеще за болния и удовлетворение за лекуващия.
- Какво бихте пожелали на хората с РА в България по случай Светoвния ден на ревматоидния артрит?
- На пациентите с РА желая да имат самочувствие на успели хора, заобиколени от тези, които ги обичат с поводи за много щастливи усмивки.
Интервю на ОПРЗБ.