Председателят на дружеството по ревматология и национален консултант проф. Рашо Рашков в интервю за Агенция „Фокус” .
Фокус: В студеното време и заледените настилки хората падат повече, кои са най-податливи на счупвания?
Проф. Рашо Рашков: Най-податливи на счупвания са възрастните хора. Ледът има значение. Известният на ортопедите девиз е: „Счупеното носи щастие”. Но подчертано хората губят координация, когато има липса на витамин Д. Тази липса не е известна на българското население. През тази година предстои да я установим. Липсата на витамин Д е голяма и е силно изразена. При възрастните хора, особено, координацията е много лоша, те не се излагат на слънце и всичко това увеличава броя на паданията, а съответно и на счупванията.
Фокус: Защо хората не знаят за евентуалната липса на витамин Д и как може да се промени това?
Проф. Рашо Рашков: Това е задача на програмата по остеопороза – да занимае хората с липсата на Витамин Д и да научат. Разбира се, това е функция на пари. За предната петилетка по програма бяха изпълнени много неща в рамките на 200-300 хиляди лева или малко повече. Във втората петилетка на Националната програма по остеопороза ще се занимаем подробно с витамин Д и неговата липса, за да може хората да бъдат профилактирани, така, както в Германия има закон за витамин Д.
Фокус: Има закон за витамин Д?
Проф. Рашо Рашков: Да. Нека не е закон, но има стандарти за витамин Д и непрекъснато се правят прегледи на цялото население.
Фокус: Може ли човек да си възстанови недостига на витамин Д по изкуствен път?
Проф. Рашо Рашков: Естествено е да се набави по изкуствен път, защото това не може да се случи изцяло само с поеманата храна и слънцето. Ние сме държава със слънчеви дни, но не чак толкова много. Витамин Д не може да бъде набавен чрез храната, защото той се набавя с много малко видове храни. В кожата се преработват слънчевите лъчи, който се натрупва в черния дроб като Витамин Д-3. Основното е, че между 200 и 400 единици могат да се внесат чрез храната, а останалата нужна част трябва да се набави допълнително и по изкуствен път.
Фокус: Скъпо ли е това набавяне?
Проф. Рашо Рашков: Не е скъпо. Обикновеният витамин Д струва 2-3 лева за опаковка и трябва системно да се приема. Ако човек има пари да си купува Алфа Д-3, който е готовият Д-хормон, значи може и другият да си купува.
Фокус: Кои са първите симптоми за липса на витамин Д и какво може да почувства човек при нея?
Проф. Рашо Рашков: Нищо не може да почувства. Просто човек има лоша координация, когато му липсва витамин Д и в един момент се чупи.
Фокус: Кои от тези счупвания са най-опасни?
Проф. Рашо Рашков: Счупването на бедрената шийка е най-опасно. Смъртността в първата година е около 25-30 %, а честотата на развитие на тромбоемболизъм е между 20 и 70 %, като зависи от начина на лечение?
Фокус: На какво се дължи този висок процент на смъртност?
Проф. Рашо Рашков: На много фактори. В голям процент се дължи на тромбиемболизма. Профилактиката е скъпа, не е достъпна за всички.
Фокус: Кога трябва човек да си направи изследване на костната плътност?
Проф. Рашо Рашков: Една година след спиране на менструацията. По-рано се прави, само ако има претърпяна хистеректомия с изваждане на яйчниците или има някакво ендокринно заболяване, или ако има заболяване, свързано с повишена костна загуба. Много важно е да се знае, че 25 – 30% от жените са генетично детерминирани да изхвърлят от тялото си калция и да направят остеопороза или т.нар. постменопаузонна остеопороза. Общо взето, има един едноминутен тест и като разпитаме хората, много бързо се ориентираме – дали родителите имат остеопороза, дали човек е станал по-нисък, дали се е прегърбил, тези неща много бързо дават отговор на въпроса може ли човек да има остеопороза. След това се мери костната плътност, за да се види дали тя намалява.
Фокус: В какъв смисъл човек да е станал по-нисък?
Проф. Рашо Рашков: Когато човек развие остеопороза, прешлените започват лека полека да се смачкват и да се късат костните гредички и човек може да стане по-нисък с няколко сантиметра. На 100 жени - 25 ще направят остеопороза и 25 % от тях ще я развият една година след климакса. Преди да навлязат в менопауза при жените може да се направи изследване, при което се проследява какво количество от калция в тялото се изхвърля за 24 часа. Тези жени отделят много калций с урината си. Това е медицински принцип.
Фокус: Има ли статистика у нас за болните от остеопороза?
Проф. Рашо Рашков: Да, води се такава статистика. България е една от малкото страни, които имат собствено епидемиологично проучване на остеопорозата. То беше две години, приключи миналата година в рамките на програмата за остеопороза. Предстои да се направи регистър на фрактурите – бедрени, прешленни и торакални. Много работа е свършена, но предстои работата по витамин Д, по профилактиката на населението, честотата и стойностите на витамина сред българите.
Фокус: Има ли мъже, развили остеопороза?
Проф. Рашо Рашков: Не, има мъжка остеопороза, която е свързана с ендокринни заболявания на щитовидната жлеза, на полови жлези.
Фокус: На каква възраст при тях трябва да се направи изследване?
Проф. Рашо Рашков: След 50-годишна възраст.
Фокус: Трябва ли хората да знаят и за други проявления на заболяването?
Проф. Рашо Рашков: Ако хората имат заболяване, което намалява костната плътност, трябва да бъдат известени и да си направят необходимото изследване, независимо от възрастта. Когато жените навлязат в менопауза, навършат 50 години, трябва да се идентифицира дали са от тази група, която губи калций чрез измерването му и измерване на костната плътност, и да се консултират с ендокринолог и ревматолог.
Фокус: Пада ли възрастовата граница за развитие на болестта?
Проф. Рашо Рашков: Не. Това са природни закони. Хората живеят все повече и все по-дълго, а на всички жени все по едно и също време им спира менструацията – около 50 години. Ако по-рано са живели до 70 години, сега живеят до 80 и нагоре. Популацията, която има остеопороза, се увеличава. Ние в бъдеще ще работим медицина на възрастните хора, на напредналата възраст.
Фокус: Ако не се консумират млечни продукти, може ли това да е фактор за развитие на остеопороза?
Проф. Рашо Рашков: Да, защото 100 гр. сирене и кофичка мляко или половин литър мляко внасят 1500 грама калций всеки ден и около 400 единици витамин Д.
Фокус: Когато се развие остеопорозата, как прогресира заболяването?
Проф. Рашо Рашков: Тя прогресира чрез поредица от счупвания. Те настъпват каскадно – едно след друго и хората се инвалидизират жестоко. Най-лошото нещо на остеопорозата е инвалидизацията и рязкото понижаване на качеството на живот.
Фокус: Може ли да се забави прогресията на заболяването с подходящото лечение?
Проф. Рашо Рашков: Може, да. Има много модерно лечение.
Фокус: Скъпо ли е то?
Проф. Рашо Рашков: Лечението с хубав препарат е скъпо. Има различни групи препарати и те са изложени в препоръките за лечение на остеопорозата, които са издадени от пет дружества – ревматология, ендокринология, ортопедия, акушерство и гинекология и радиология. Миналата година 50 % от тези лекарства се реимбурсираха от НЗОК и се лекуваха около 16-17 хиляди души. Тази година само 25 % се реимбурсират от Касата и така от остеопороза могат да се лекуват 12-13 хиляди души. А болните са около 400 хиляди. Така в момента се лекуват 3 % от всички болни.
Фокус: Лечима ли е остеопорозата?
Проф. Рашо Рашков: Лечима е. Болният може да се стабилизира и рязко да се подобри качеството на неговите кости, стига да може да се лекува трайно, постоянно и дисциплинирано. В България има 58 центъра за остеопороза, пръснати в цялата страна. Има достатъчно добре обучени хора във всички специалности, занимаващи се със заболяването и имаме подготвени лекари. Ниският процент на реимбурсация не дава финансова възможност на хората да се лекуват.
Фокус: Можете ли по груба сметка да кажете на каква сума възлиза лечението на един болен от остеопороза?
Проф. Рашо Рашков: Между 40 и 60 лева месечно.
Христина ДОБРЕВА
Източнил: ИА'Фокус'http://www.focus-news.net/?id=f16918