Няма дефинитивно лечение на заболяването, но въпреки това съществуват голям брой терапевтични методи, които намаляват симптомите и подобряват функцията на тялото. Целите на лечението включват намаляване на болката и сковаността, поддържане на добра поза на тялото, предотвратяване на деформации и подобряването на качеството на живот. Когато лечението е адекватно, хората с анкилозиращ спондилит могат да водят нормален начин на живот.
При най-добрите обстоятелства курсът на лечение се провежда от колектив от специалисти, който включва лекуващия лекар, физиотерапевт и трудов терапевт. При пациенти с тежки деформации може да се наложи извършването на остеотомия и сливане на кости.
- Физиотерапия. Ранната физиотерапия е много важен метод на лечение, защото може да предотврати възникването на деформации и да запази дълго време нормалните функции на засегнатите стави.
- Упражнения. Под контрола на специалист ежедневната лека физическа дейност може да намали сковаността, да подсили мускулатурата и да доведе до минимум риска от инвалидизация. Упражненията за дълбоко дишане помагат за поддържането на еластичността на гръдния кош. Плуването е препоръчителният избор на спорт за хора с анкилозиращ спондилит.
- Лекарства. Определени медикаменти повлияват благоприятно болката и сковаността и позволяват на човек да практикува препоръчаните упражнения с минимален дискомфорт. Нестероидните противовъзпалителни лекарства (НСПВЛ) са най-често предписваните лекарства при анкилозиращ спондилит. В тежките случаи могат да бъдат добавени към терапията и други медикаменти с по-сериозно странично действие. Такива са метотрексатът и сулфасалазин, които се предписват в случай, че НСПВЛ не потискат възпалителните процеси в дастатъчна степен.
- Хирургично лечение. Подменянето на ставите с изкуствени може да бъде алтернатива за хора в напреднал стадий на заболяването и силно засегнати тазобедрена и колянна става.