Благодарствен адрес Министерство на здравеопазването - ВМА София

изх. № 51 / 06.01.2012
До Министъра на здравеопзването
д-р Стефан Константинов

Уважаеми господин Министър,

От името на членовете на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България изказваме своята дълбока и искрена благодарност към ръководството на ВМА – в лицето на ген. проф. Стоян Тонев, както и нашата признателност към началника на Клиниката по физиотерапия и рехабилитация доц. Тройчо Троев, за поетата инициатива за безплатна рехабилитация на болни от болестта на Бехтерев.
Благодарни сме, както за вниманието, големите грижи и изключително добрите условия, които бяха предоставени на нашите членове, така и за създадените възможности хората, получили свободен достъп до медицинска рехабилитация, да разчитат на по-добро и трайно социално включване в професионално и социално отношение.
Известно е, че адекватните, своевременни и ефективни диагностико-лечебни и медико-рехабилитационни действия от страна на медицинските специалисти спестяват големи ресурси – лични и публични, както и че повишават качеството на живот на хората с болест на Бехтерев – чрез укрепване на здравето и повишаване на тяхната работоспособност. За това имат заслуга и рехабилитаторите Райна Илиева и Боян Велчев. Нещо повече, позитивното отношение на полк. доц. Троев и неговия екип, както и разглеждането на хората с болестта на Бехтерев като партньори в процеса на медицинската рехабилитация има силен позитивен психологически ефект за пациентите, което неминуемо ще доведе до повишаване на възможностите за справяне с и контрол над многоаспектните вредни последици от хроничната физическа болка и избягване на евентуални бъдещи нови функционални дефицити и депресивни състояния.

Уважаеми господин Министър,
Използвам случая да изразя още веднъж своята лична и на членовете на организацията голяма благодарност и надежда, че нашата съвместна работа ще продължи и в бъдеще, което ще позволи хората с болестта на Бехтерев не само да се чувстват, но и да бъдат реално равнопоставени, работоспособни и полезни членове на семействата си и обществото като цяло. За нас примерът и действията на военно-медицинска академия са иновативна, дълбоко хуманна и добра практика за реално социално включване на хората с болестта на Бехтерев, която ние вече започваме да препоръчваме на нашите български и чуждестранни партньори.

София, 06.01.2012

С уважение,
Цвета Апостолова
(председател УС ОПРЗБ)