Артритът на гръбнака причинява болезнено възпаление, но почти всички с болест на Бехтерев (анкилозиращ спондилит) се чувстват по-добре при диета и редовни упражнения. Това спомага и за контрол на стойката и дори може да подобри движението на гръбнака.
Диета за болест на Бехтерев
Хората с това заболяване са с повишен риск от остеопороза, съответно и фрактури на костите. Ето защо трябва да се гарантира достатъчно количество калции и вит.Д.
Алкохолът може да отслаби костите, тъй като намалява абсорбацията на полезни вещества и витамини. Той може да е изключително вреден за бъбреците и черния дроб в комбинация с някои медикаменти, приемани при диагноза анкилозиращ спондилит.
Медикаментозното лечение при болест на Бехтерев може да наруши абсорбацията на полезни вещества. Консултирайте се с вашия ревматолог относно медикаментите, които приемате. Част от тях водят до задръжка на натрий и загуба на калий. При прием на метотрексат например трябва да се поемат и хранителни добавки като фолиева киселина, която подпомага функцията на черния дроб.
Нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС), включително и аспирин, могат да увредят лигавицата на стомашно-чревния тракт. За да го избегнете, може да се приемате порция кисело мляко и банан всеки ден. Бананът осигурява вещества, полезни за лигавицата на стомаха, а киселото мляко предоставя балансирани микроорганизми, нужни за хрнаосмилането.
Лондонската диета за хора с анкилозиращ спондилит
През 1996 г. в Лондон, ревматологът д-р Алън Ибринджър стигна до идеята, че стомашно-чревната бактерия клебсиела има роля в имунния отговор, водещ до артрит на гръбнака.
За намаляване на тази бактерия в тракта, д-р Ибринджър създаде специална диета с ниски нива на нишесте.
Лондонската диета за хора с болест на Бехтерев, се изразява в повишен прием на месо, риба, мляко и млечни продукти, яйца, плодове и зеленчуци, изключвайки яденето на хляб, ориз и картофи.
Ефективността на тази диета е широко дебатирана. Тестовете не са показали вързка между диетата и хода на заболяването. Някои пациенти обаче са направили извод сами за себе си, че има храни, които усилват симптомите на болестта, а други ги намаляват. Но това е индивидуално за всеки човек. Воденето на “дневник на храната” може да даде информация кои храни помагат и кои засилват болките и сковаването.
Упражненията са от изключително значение за болест на Бехтерев
Когато човек е с анкилозиращ спондилит упражненията играят важна роля в ежедневието му. Движението подобрява състоянието на ставите, болката и сковаността. Някои пациенти се чувстват добре, когато започнат деня си със стречинг. Добре е да се избягват спортовете, в които има контакт (напр. бойни спортове), но голфът, тенисът, плуването и йогата имат много добър ефект. Фитнесът с определени уреди също има положително влияние върху ставите и мускулите.
Артритът на гръбнака влошава стойката. Използването на твърд матрак за сън, както и ниска възглавница, могат да запазят гръбнака в естествена позиция.
Едно от препоръчителните упражнения за пациентите, които все още са в началната фаза на заболяването е лягане на пода по корем, бавно завъртане на главата в едната и в другата посока. За някои пациенти упражнението е трудно в началото, но пък е ефективно. Препоръчва се повтарянето му да достигне до 20 мин. на ден.