КЦР не знае какво има в Позитивния лекарствен списък
Представител на Министерството на здравеопазването (МЗ) обяви, че институцията не е компетентна по казуса и желае да се оттегли като ответник от делото. Това стана по време на заседание на Комисия за защита от дискриминация по жалба на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ). Организацията подаде сигнал относно ниската реимбурсация на биологичните медикаменти, използвани за артритни заболявания.
Искането на МЗ да се изтегли от делото предизвика изумление в залата. Според чл. 5, ал.1 от Закона за здравето „Министърът на здравеопазването ръководи националната система за здравеопазване и осъществява контрол върху дейностите по опазване здравето на гражданите и държавен здравен контрол“. МЗ явно не е компетентно да осъществи и посочените в чл.86 на Закона, в който се отбелязват права на пациента като достъпна и качествена здравна помощ, достъп до модерни методи на лечение, предотвратяване на болката и страданието по време на лечението му, доколкото е възможно.
Представителят на Комисията по цени и реимбурсация (КЦР) към Министерски съвет пък вся смут с твърдението, че не знае кои са биологичните медикаменти в Позитивния лекарствен списък (ПЛС). Трудно за вярване е, че институцията, която буквално създава ПЛС не е наясно какво има в него.
Поведението на представителите на МЗ и КЦР оставя след себе си редица въпроси като защо не са наясно със собствените си компетенции и дали не се опитват да забавят хода на делото в Комисия за защита от дискриминация?
Атритните заболявания са част от групата на ревматологичните болести. Те са инвалидизиращи и причинени с много болка и дискомфорт за хората, които страдат от тях. Най-новото лечение и единственото, което може да забави хода на уврежданията до момента са биологичните средства. На този етап България е единствената държава в ЕС, която не плаща напълно тези скъпоструващи лекарства, а ги реимбурсира 75% .