Болестта на Бехтерев повлиява връзката със семейството и приятелите


Анкилозиращият спондилит (болест на Бехтерев) представлява форма на хронично възпаление на гръбначния стълб и сакроилиачните стави, причинено от автоимунен процес. Хроничното възпаление в тези области причинява болка и скованост в областта на таза и гръбнака. Възпалението е придружено от т.нар. анкилоза (неподвижност на дадена става, при което настъпва срастване на двете ставни повърхности.) След време може да се стигне  до пълно сливане на прешлените на гръбнака. Ефектът  от анкилозата е загуба на подвижността на гръбначния стълб. Гръбнакът става твърд и неподвижен. Болестта на Бехтерев може да засегне и други стави, сухожилия и връзки.

На 5-ти май ще отбележим Световния ден за борба с болест на Бехтерев. По неофициални данни 30 000 българи страдат от това тежко ревматологично заболяване.

Болестта на Бехтерев – анкилозиращ спондилит повлиява връзката на болните със семейството и приятелите. Това стана ясно по време на семинар, организиран от компанията MSD по повод Световния ден за борба с това заболяване. Според д-р Мариана Иванова, която представи основните симптоми и лечение на анкилозиращия спондилит (АС), голяма част от хората страдащи от него

подбират местата, които посещават в зависимост от толерантността, която срещат

„Поради фрустрацията си, страдащите от болестта често се разгневяват на най-близките си. Всички тези особености свидетелстват за значителния отпечатък, който болестта дава върху стила и качеството на живот“, коментира д-р Иванова.

След диагностициране на заболяването е важно веднага да се започне лечение. Съвременното лечение започва с нестероидни противовъзпалителни средства и ако за период от 6 месеца не настъпи адекватно повлияване на симптомите се минава на биологични средства.

Колкото по-рано се постави диагнозата и се започне лечение, толкова по-голяма е вероятността симптомите да се повлияят благоприятно.

За съжаление обаче диагнозата се бави с години, коментираха лекари по време на семинара.

НЗОК е решила, че при болка в опорно-двигателния апарат, пациентите трябва да бъдат насочени към невролог и ортопед. Това заяви проф.Рашо Рашков, национален консултант по ревматология. Той разказа, че са правени усилия в посока на промяна на тази практика. Често хората с персистиращи болки страдат именно от ревматологични заболявания, а не от неврологични. По този начин се губи много ценно време в диагностицирането и започването на адекватно лечение.

Хората с ревматоиден артрит и болест на Бехтерев са застрашени повече от остеопороза, каза още проф. Рашков. Той акцентира, че ситуацията при страдащите от болестта на Бехтерев е по-сложна, тъй като

измененията в гръбнака често прикриват остеопорозата и тя остава недиагностицирана.

Вследствие на това, пациенти които дълго са били изправени, рязко се изкривяват и се инвалидизират необратимо. Изследването за остеопороза със специален апарат – ДЕКСА обаче не се покрива от НЗОК и струва 60 лв., коментира проф.Рашков. Във връзка с превенцията на заболяването, особено при хората с болест на Бехтерев, той препоръча да се направи КРАТКИЯ ТЕСТ ЗА ЗДРАВЕТО НА КОСТИТЕ. Според проучване, 35% от жените с ревматологични заболявания страдат от остеопороза.

В България не са правени епидемиологични проучвания за болните от болест на Бехтерев, тъй като са много скъпи. Само хората със симтпомни артрози у нас са 1 700 000, каза още националният консултант по ревматология. 380 000 са хората с остеопороза, 400 000 с остеопения (начален стадий на остеопороза). Броят на практикуващите ревматолози у нас е 120, 80 от тях работят с Националната здравноосигурителна каса, заяви проф. Рашков.