Изследователи откриха протеин, който регулира автоимунните заболявания
Ревматоидният артрит е автоимунно заболяване, което уврежда най-вече ставите на ръцете и краката. Имунната система на пациента унищожава съединителната тъкан. Ставните капсули се възпаляват и в резултат се появява подуване и намаляване на обема на движение на засегнатите части на тялото. 800 хил.души страдат от РА в Германия, почти 1% от населението.
Екип от учени в Института по имунобиология и епигенетика във Фрайбург са направили откритие, което ще помогне за по-доброто разбиране на заболявания като ревматоиден артрит и подобни на него.
Мултифункционални клетки
Екипът, воден от немският молекулярен имунолог Михаел Рет откри, че клетките по-често разпространяват стимулиращи сигнали, които могат да доведат до артрит, когато техните В-лимфоцити нямат протеин, наречен PTP1B. По-малко или по-малко активни PTP1B протеини могат да причинят силна автоимунна реакция, в която тялото атакува напълно здрави тъкани.
„Изненадващият факт е, че В-клетките са въвлечени в болестния процес“, казва Михаел Рет пред Дойче веле. „В-клетките, когато са активирани, произвеждат антитела. Но сега открихме, че В-клетките имат и друга роля. Те могат да са включени в имунитета като цяло и да имат регулативни функции, също така.“
PTP1B е „пазител“. Той трябва да присъства в максималното си количество, за да може да спре сигналите за автоимунна атаката и така да спаси тялото от увреждане на собствените си тъкани.
Откриването на това как работи този протеин е важно, но то не води автоматично до решение как да се лекува артрит, казва Миахел Рет. За целта учените трябва да намерят начин да стимулират синтеза на PTP1B протеина и вече са на път да успеят. „Във фармацевтичната инфустрия има много начини да се генерират инхибитори“, обяснява молекулярният имунолог. Но стимулирането или дори създаването на протеин у пациента е нещо съвсем различно.
„Реално няма медикамент, който да го прави“, казва Рет. „Инхибирането на нещо е ежедневна работа за много от хората, които създават лекарства, но да увеличите синтеза е нещо съвсем различно.“
Щастливата мишка
Има много протеини, които трябва да бъдат изследвани, за да се разбере дали могат да спрат сигналите за атака срещу собствените клетки и да предотвратят възпалението. Рет и неговите колеги намериха PTP1B протеина по случайност.
Те са успяли да открият полезните качества на PTP1B, тъй като са работили над мишка, която е била създадена от друга изследователска група. Мишката е била създадена генетично така, че PTP1B протеинът да бъде премахнат от техните В-клетки, за да се проучат ефектите.
„Тогава просто си казахме – нека опитаме, за да видим какво ще стане“, казва Рет. „Просто имахме възможностите и генетичният модел в дадения момент, което ни помогна да стартираме проекта.'
По статия на: Дойче веле