Ревматологът д-р Родина Нестерова :
Обездвижването обрича на глад хрущяла и той почва да се руши
Остеоартрозата е най-честото ставно заболяване. Засяга 15 процента от населението и представлява 50 процента от ревматичните болести. В света 355 милиона са с остеоартрозна болест и различни видове артрит. Болестта, известна още като'шипове', е неизменен спътник на човека, защото прицелът на увреждане е хрущялът. Той'пакетира'ставните повърхности и действа като амортисьор, като поема натоварването. Благодарение на този механизъм ние се движим. С възрастта обаче хрущялът се изхабява и оттук започват проблемите с ошипяването.
- Д-.р Нестерова, кога се явяват първите сигнали за така наречените шипове?
- След 30-33-годишна възраст хрущялът започва бавно, но сигурно да се изхабява. Организмът се опитва да се адаптира. За да запази стабилността на ставата, той образува така наречените шипове. За съжаление, тази компенсаторна реакция е патологична. Нараствайки, шиповете притискат тъкани и ставата се възпалява. От друга страна се знае, че хрущялът няма съдове и нерви, няма как да усетим, че той се руши. Чак когато се включат околните тъкани - мускули, сухожилия, лигаменти, се явява оток, болка, а движенията на тази става се ограничават. Това всъщност е картината на остеоaртрозната болест.
- Винаги ли процесът започва след 33?
- При активно спортуване или травми това може да се случи и преди тази възраст. Обикновено, когато се засегнат крайните стави на пръстите на ръката, остеоартрозата има наследствен характер. Всяка става в тялото обаче може да бъде засегната.
- Наследствеността или начинът на живот са виновни за болестта?
- Комплексно. Със застаряването на населението честотата на заболяването нараства. 75 процента от хората над 70-годишна възраст са с остеоартрозна болест. Като може да е засегната една или повече стави. Другият рисков фактор е заседналият начин на живот. Съвременният човек стои неподвижен в 80 процента от денонощието. Когато ставите не се движат, те се изхабяват. Движението активизира вещества, които се насочват към хрущяла и го'хранят'. А понеже няма кръвоносни съдове, той няма как да се храни сам. Така, благодарение на движението, хрущялът се храни. Обездвижването го обрича на глад. А гладува ли, той загива. Клетките, които го изграждат, умират. Друг рисков фактор е менопаузата при жените. Затова болестта получава по-голям тласък след 50-те. Смята се, че естрогените имат защитна роля върху ставния хрущял. Когато хормоните ги няма, защитата изчезва.
- Как се отразява наднорменото тегло?
- Всеки един килограм над нормата уврежда носещите стави на стъпала, глезени, колене, гръбнак и на тазобедрените стави. Всеки един килограм над нормата е тормоз за ставния хрущял.
- Има ли лекарства, които могат да допринесат за разрушаването му?
- Да, това са кортизоновите препарати. Има обаче и заболявания, които разрушават ставите - това са всички видове артрит, защото те рушат ставния хрущял. Заболяванията на щитовидната жлеза също водят до увреждане.
- Какво може да задържи развитието на този процес?
- Лечението включва много и различни медикаменти. С едно лекарство ще възстановяваме ставния хрущял, с друго ще ликвидираме ставното възпаление - това са нестероидните противовъзпалителни средства и аналгетиците. Има лекарства, които са насочени към намаляване на спазъма на мускулатурата около ставата. Навреме започнатото лечение може да отдалечи с десетилетия късните стадии на артрозата. Защото, ако не се лекуват, 10 процента от болните за една до 3 години стигат до инвалидност. При тях заболяването се развива бързо. Оставени без лечение 40 процента от болните стигат до някаква инвалидност за около 10 години. Останалите 50 процента са с форми, които прогресират бавно. Това е важно, защото ранната диагноза и лечение може да помогне дори при тези форми, които се развиват бързо. Болният трябва поне 2 пъти годишно да прави балнеолечение, физиотерапия, както и да спазва цялостна програма за движение без претоварване.
- Няма ли лек, който облекчава болката? Нещо, което да глътнем или да се намажем и да забравим за нея?
- Не е измислено такова средство. През последните години науката се обръща все по-често назад и преоткрива древни рецепти за лечение на ставната болка. Такава съвременна адаптация на древната индийска медицина Аюрведа е кремът'Неокс', с който болните стави могат да се мажат. Той съдържа природния аналог на аспирина - салициловата киселина. В състава му влизат и 5 индийски билки, които са в уникално съчетание. Те успокояват болката още на 5-ата минута, но ефектът е продължителен. Достатъчни са 2 намазвания. Масленият разтвор пък е подходящ за лечебен масаж, защото комбинира противъзпалителния с противоболков ефект. Олиото подобрява кръвооросяването и стимулира оттичането на лимфата в засегнатото място като подобрява мускулния тонус.
източник: