До
д-р Петър Москов
Министър на здравеопазването
До
д-р Ваньо Шарков
зам. министър на здравеопазването
До
д-р Глинка Комитов
Директор на НЗОК
До
д-р Николай Ингилизов
Директор Дирекция „Лекарствени
продукти, медицински изделия и
контрол по предписване и отпускане„
До
д-р Венцислав Грозев
Председател на БЛС
П О З И Ц И Я
Уважаеми господа,
От името на Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит, Българско сдружение на болните от болест на Бехтерев и Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България, изказваме позицията си относно публикуваните на 14.07.2015 г „Изисквания на НЗОК при лечение на умерен до тежък серопозитивен ревматоиден, ювенилен артрит, активен и прогресиращ псориатичен артрит и тежък активен анкилозиращ спондилит с биологични антиревматични лекарствени продукти в извънболничната помощ“, които предстои да влязат в сила на 01.08.2015 г.
Промените в посочените нормативни документи са изготвени без да бъде взета предвид позицията на неправителствените организации, представляващи хората с ревматични заболявания в България, която беше изразена в писмо N:15-02-46/26.06.2015, съдържащо предложения за промени в Изискванията за лечение с биологични медикаменти, адресирано до ръководството на НЗОК и заведено в деловодството й.
Смятаме, че направените промени в изискванията за лечение на умерен до тежък серопозитивен ревматоиден, ювенилен артрит, активен и прогресиращ псориатичен артрит и тежък активен анкилозиращ спондилит с биологични антиревматични лекарствени продукти в извънболничната помощ не само не са направени в полза на хората страдащи от посочените заболявания, но и ограничат достъпа до терапия с биологични медикаменти. Това ще доведе до сериозни негативни последици за тяхното здравословно състояние. Тези последици са необратими и ще ускорят процесите на инвалидизация и рязко влошаване на качеството на живот на хората с ревматични заболявания. Убедени сме, че подобни действия нарушават правата на човека, в противоречие са с Препоръките на EULAR за ефективно лечение на тези заболявания и дискриминират хората с ревматични заболявания.
Проблемите, произтичащи от промените, направени в изискванията за лечение на посочените по-горе заболявания с биологични антиревматични лекарствени продукти в извънболничната помощ, са следните:
1. Въведеното изискване за задължителна диспансеризация при започване и продължаване на лечение с биологични медикаменти означава, че след 1-ви август всички над 4000 пациента с ревматични заболявания на лечение с биологични средства ще спрат терапията си. Наредба 39 за профилактичните прегледи и диспансеризацията, която е в сила от 2004 г, не е актуална и не е съобразена с изискванията за лечение с биологични продукти и изследванията, които НЗОК изисква.
В Наредба 39 не са включени всички диагнози, които са подходящи за лечение с биологични медиканенти, което означава, че хората, страдащи от тези заболявания ще останат без адекватно лечение.
Във връзка с този проблем предлагаме следното: При започване и продължаване на лечение с антицитокинови медикаменти да бъде изисквана диспансеризация на пациентите, но само след направени промени в Наредба 39 за Профилактичните прегледи и диспансеризацията, отнасящи се до обема на медицинските дейности и допълнителни консултации със специалисти при хората с ревматични заболявания, лекуващи се с базисна терапия и терапия с антицитокинови медикаменти. Да се вземе предвид писмо до НЗОК с вх. № 15-02-76/10.09.2013г. относно промени, касаещи проследяването на пациентите с ревматични заболявания
2. Усложнена е процедурата при смяна на едно биологично средство с друго, поради медицински причини. Пациентите на практика ще бъдат принудени да кандидатстват отново за лечение, като подготвят всички необходими изследвания, които НЗОК изисква при първо кандидатстване за лечение с биологични лекарства и след като бъде приключен настоящия протокол за биологични средства. Това ще доведе до повече разходи и по-голям период на изчакване за решение от страна на НЗОК, което пък от своя страна ще доведе до прекъсване на лечението и необратими последствия и инвалидизация. Предлагаме да бъде запазена досегашната процедура за смяна на биологичен медикамент с друг, а именно срокът за решение от страна на НЗОК да бъде 30 дни, какъвто е срока за продължаване на лечението.
3. Изискването на НЗОК лабораторните изследвания и рентгеновите снимки, които НЗОК изисква при лечение с биологични медикаменти, могат да се правят само в лаборатории, имащи договор с НЗОК/РЗОК, но в малките и отдалечени населени места не винаги има възможност за избор от лаборатории, сключили договор с НЗОК, което означава, че това ще ограничи достъпа на пациентите и ще повиши разходите им.
4. Критериите за започване и продължаване на лечение с биологични медикаменти за всички посочени в изискванията заболявания, са усложнени и водят до ограничаване на достъпа до тази терапия в началните етапи на заболяванията. Според медицинската литература и препоръките на ЕУЛАР целта на биологичната терапия и при РА, и при АС, и при ПсА, е ранното включване на тези медикаменти, още в началото на заболяването, с цел спиране или поне забавяне на структурните увреждания и подобряване или запазване на нормалното функциониране и качество на живот.
Според нас основната цел, с която НЗОК подготвя промени в критериите за лечение с биологични лекарства има за цел редуциране на средствата, заплащани за лечение на хора с ревматични заболявания, а не желанието за качествено и адекватно лечение и проследяване на състоянието на същите.
Ние, организациите на хората с ревматични заболявания, няма да стоим безучастни, докато НЗОК имитира загриженост.
Настояваме за обсъждане на промени в Наредба 39 за профилактичните прегледи и диспансеризацията съвместно с националния консултант по ревматология, представители на МЗ и БЛС преди новите критерии да влязат в сила.
Приложение:
1. Писмо с вх.№15-02-46/26.06.2015г.
2. Писмо с вх.№ 15-02-76/10.09.2013г.
Роза Чеглайска
Председател на УС на АПРА
Боряна Ботева
Зам.председател на УС на ОПРЗБ
Живко Янков
Председател на УС на БСБББ