ОПЗРБ продължава действията си за реимбурсация на Имуноглобулин за лечение на лупус

 

Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България продължава борбата за намиране на механизми за реимбурсиране на „Имуновенин интакт“, медикамент, който се ползва при някои пациенти с диагноза системен лупус еритематозус (СЛЕ). След като в началото на годината уведомихме за проблема д-р Даниела Дариткова , Председател на комисията по здравеопазване към НС и д-р Султанка Петрова, член на същата комисия, то в началото на месец май потърсихме съдействие и от Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти (НСЦРЛП)

Днес 19.05.2016 зам.председателят на ОПЗРБ, Боряна Ботева присъства на заседание на НСЦРЛП, където представи проблема с Имуновенин интакт“ и  необходимостта пациентите с диагноза СЛЕ да го заплащат с лични средства.

Мнението на експертите от НСЦРЛП и неговия председател проф. Данчев е,че на този етап и при съществуващата нормативна уредба няма механизъм, по който „Имуновенин интакт“ да може да бъде заплащан изцяло или частично от НЗОК. Причината е,че медиканентът спада към т.нар.“офлейбъл“ лечение (офлейбъл наричаме всяка употреба на дадено лекарство за симптоми и заболявания, които не са изрично упоменати в листовката на медикамента) на СЛЕ, а в България липсва нормативна уредба на този вид лечение. Принципът и в останалите държави в света е,че „офлейбъл” лечението на дадено заболяване не се финансира от здравните фондове, какъвто в България е НЗОК.

За да бъде реимбурсиран „Имуновенин интакт“от страна на НЗОК трябва да се проведе клинично изпитване, за да може СЛЕ да бъде включен като индикация в кратката характерстика на продукта. Както и преди сме ви информирали, подобен отговор получихме и през 2012 г.след срещи с директора на фирмата производител на „Имуновенин интакт“ – „Бул Био  - НЦЗПБ „ ЕООД. Нормативната уредба при включване на нова индикация за даден медикамент е такава,че това трябва да премине одобрението на ЕМА (Европейската агенция по лекарствата) и не може да бъде инициирано само национално клинично изпитване.

Според проф. Данчев, досегашният клиничен опит с „Имуновенин интакт“ не може да бъде използван като основа за включване на СЛЕ в кратката характеристика на продукта, тъй като това не е позволено от европейското законодателство.

ОПЗРБ ще продължи да търси начин да бъде постигнато 100 % реимбурсиране на медикамента „Имуновенин интакт“, като ще ви информираме за всяка предприета стъпка.

На посочения линк можете да прочетете повече за Европейската агенция по лекарствата (ЕМА)

http://europa.eu/about-eu/agencies/regulatory_agencies_bodies/policy_agencies/ema/index_bg.htm

Тук можете да се запознаете с текста на писмото до НСЦРЛП :

SLE 1

SLE 2

SLE 3