Писмо до институциите за реимбурсация на биологичните медикаменти

изх. № 24 / 21.03..2011

НЗОК вх. № 15-01-26/21.03.2011
МЗ вх. № 48-00-9/21.03.2011

ДО МИНИСТЪРА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Д-Р СТЕФАН КОНСТАНТИНОВ

ДО ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА
КОМИСИЯ ПО ПОЗИТИВЕН ЛЕКАРСТВЕН СПИСЪК
Г-Н ПЛАМЕН ПОПИВАНОВ

ДО КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ В НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
Г-ЖА ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА

ДО НАЦИОНАЛНО ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА
Д-Р НЕЛИ НЕШЕВА

ПИСМО

ОТ
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕВМАТОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ В БЪЛГАРИЯ

Уважаеми дами и господа,

Обръщаме се към вас във връзка с антицитокиновите лекарствени средства, които се използват за лечение на част от ревматологичните заболявания, сред които са болест на Бехтерев, ревматоиден артрит, псориатичен артрит.

Антицитокиновите медикаменти са животоподдържащи.  Те променят коренно живота на пациента, дават му възможност да е пълноценен, жизнен и работоспособен. Биологичните средства са най-модерният и успешен метод в лечението на ревматологичните заболявания. Това е нова, съвременна терапия, която може да подтисне болестта, да доведе до ремисията й и да сведе риска от инвалидизация до минимум. Ефикасността на тези лекарствени продукти за подобряване живота на пациентите е доказана. Те се използват във всички европейски страни, като навсякъде се реимбурсират на 100% от държавата.

Към настоящия момент антицитокиновите медикаменти се покриват от НЗОК на 75%,  като за пациента остава да заплати средно между 600 и 800 лв. на месец. Сами разбирате, че в настоящите социално-икономически условия у нас почти няма хора с въпросните заболявания, които да могат да си позволят такава скъпа терапия. Много е страшно и нелепо за една модерна европейска държава, когато нейни граждани спират да се лекуват, защото не могат да си го позволят финансово. Ето защо предлагаме институциите, от които зависи това, да разгледат въпроса за прилагането на 100% реимбурсация  на антицитокиновите медикаменти.

Антицитокиновите лекарствени продукти са подходящи за лечение на заболявания като анкилозиращ спондилит, ревматоиден артрит и псориатичен артрит. Скорошна статистика илюститрира къде се намират българските пациенти в сравнение с тези от Европейския съюз.  Едва 0.43%  от пациентите с ревматологични заболявания в България са лекувани с антицитокинови лекарствени продукти. За Европейския съюз средният процент на лекуваните с тези лекарствени средства е около 12 %.

Ние си обясняваме тази огромна разлика (повече от 11 %) с високата цена, която пациентът трябва да заплаща всеки месец, като именно това води и до невъзможността специалистите - ревматолози да прилагат лечението с тези продукти, когато е необходимо.

Вземането на решение за пълна реимбурсация на антицитокиновите лекарствени продукти ще бъде стъпка в правилната посока по отношение на правото на пациентите на лечение, за подобряване качеството им на живот, за по-добрата им социална интеграция и запазване на работоспособността.  Това ще донесе позитиви не само за тях, но и за държавата, която има нужда от млади, енергични и работещи хора, а не от инвалиди.

Призоваваме ви да предприемете съответните мерки, за да може да бъде реализирана пълната реимбурсация и оставаме отворени за съвместна работа по този проблем. Разчитаме на съдействие и очакваме вашия отговор.
21.03.2011г.
София
С уважение:

Цвета Апостолова,
Председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България

ИЗТЕГЛИ ПИСМО В PDF ТУК