
Тоцилизумаб е медикамент (Интерлевкин-6-рецепторен блокер), който пронадлежи към групата на биологичните болестопроменящи антиревматични лекарствени продукти (бБПАРЛ).
Какво предствавляват Интерлевкин-6-рецепторните блокери и как действат?
Интерлевкин-6 е медиатор на имунната система, който има съществена роля при възникването на възпаление. Интерлевкин-6-блокерите предотвратяваят свързването на Интерлевкин-6 с рецепторите на възпалителните клетки в тъканите и кръвта, като по този начин предотвратяват възпалението и водят до намаляване на болките, отока и прогресирането на заболяването.
За кои пациенти е подходящо лечението с Тоцилизумаб?
Тоцилизумаб е медикамент, който се използва за лечение на ревматоиден артрит или гигантоклетъчен артериит като монотерапия или в комбинация с Метотрексат, когато останалите болестопроменящи антиревматични средства имат незадоволителен ефект или водят до нежелани лекарствени реакции.
Как се провежда лечението с Тоцилизумаб?
Тоцилизумаб може да се прилага подкожно веднъж седмично под формата на предварително напълнена спринцовка за еднократна употреба в доза 162 мг седмично или венозно като интравенозна инфузия в доза 8 мг/кг веднъж на 4 седмици.
Кога настъпва действието?
Най-често ефект се усеща още през първите 4 седмици от началото на лечението, като максималното действие се достига едва след 2-3- месеца.
Колко дълго се провежда лечението с Тоцилизумаб?
Необходимо е лечението да е дългосрочно и приложението на Тозилизумаб да е редовно, дори когато не усещате симптомите на болестта. В противен случай заболяването Ви може отново да се влоши. Намаляване на дозата или спиране на лечението се препоръчва само след консултация с лекуващия ревматолог.
Може ли да възникнат нежелани лекарствени реакции?
При всеки медикамент могат да възникнат нежелани лекарствени реакции, това важи и при лечението с Тоцолизумаб. Повечето нежелани лекарстени реакции, описани в листовката на медикамента, са редки, слабо изразени и бързо могат да се овладеят. В редки случаи могат да бъдат сериозни и да се наложи прекратяване на лечението.
Тъй като Тоцилизумаб представлява чужд за тялото белтък, понякога е въжможно да възникнат алергични реакции, изискващи незабавно лечение. Възможни нежелани лекарствени реакции са уртикария, сърбеж, затруднено дишане или преглъщане, нарушена чувствителност на кожата, двойно виждане или мускулна слабост, а при подкожното приложение и зачервяване на мястото на убождане.
Тъй като Интерлевкин-6 участва в защитата на организма от инфекции, в случай на инфекция не се препоръчва приложението на Тоцилизумаб. При наличието на симптоми като температура, кашлица, втрисане, трудно зарастващи рани, зъбобол, повръщане, диария, болка при уриниране се свържете с Вашия лекуващ ревматолог, като той ще прецени дали терапията с Тоцилизумаб да продължи и какво трябва да се предприеме по-нататък.
Възможно е повреме на лечението да се наблюдават повишение на чернодробните стойности, намалчване на броя на червените и /или бели кръвни клетки, повишение на стойностите на холестерола.
Колко често трябва да се провеждат контролни лабораторни изследвания?
Препоръчва се изследването на острофазовите показстели (СУЕ и/или CRP), ПКК (пълна кръвна картина), чернодробни показатели (АСАТ, АЛАТ), бъбречни показатели (креатинин), липиден статус (общ холестерол, HDL, LDL, триглицериди) 12 седмици след започване на лечението, след това веднъж на 6 месеца.
Какво трябва да знаете при едновременното лечение с други медикаменти?
Ако преди лечението с Тоцилизумаб сте приемали Метотрексат, най-често лечението с Метотрексат продължава. Информирайте Вашия лекар ако приемате други лекарства.
Бременност и кърмене
Няма достатъчно данни за приложението на Тоцилизумаб повреме на бременност и кърмене. Медикаментът не е разрешен за употреба по време на бременност, освен в случаите на тежко протичане на основното заболяване, по преценка на лекуващия ревматолог. Препоръчва се спиране на Тоцилизумаб 3 месеца преди планувана бременност. Тоцилизумаб преминава в минимални количества в майчиното мляко, затова не се очаква негативно въздействие върху детето. Кърмене по време на лечението е възможно по индивидуална преценка.
Какво още трябва да се има предвид по време на лечение с Тоцилизумаб?
Забранено е ваксинирането с живи ваксини. Ваксинация с убити ваксини (напр. Инфлуенца) са безопасни и препоръчителни. Ако Ви предстои операция, трябва индивидуално да се прецени за колко време да се прекъсне лечението. Поради описанието на единични случаи на туберкулоза и хепатит по време на лечение с Тоцилизумаб, преди започване на терапията трябва да бъдат направени изследвания за туберкулоза и хепатит. По време на лечение с Интерлевкин-6-блокери се потиска образуването на С-реактивен протеин, поради което при инфекции се наблюдава забавено и/или слабо повишение на С-реактивния протеин и е важно да информирате Вашия лекуващ лекар за тази особеност на лечението.
Съхранение, транспорт и пътуване
Тоцилизумаб трябва да се съхранява в хладилник при температури от +2 до +8 градуса, но не трябва да замръзва. При пътувания трябва да се транспортира в хладилна чанта.