Могат ли TNF блокерите да бъдат спрени, когато е постигната ремисия?
TNF блокерите – Енбрел, Ремикейд и Хумира са биологични лекарства с възможност за намаляване на прогресията на ревматоидния артрит и други видове артрит. Ако се достигне ремисия, може ли TNF блокерите да бъдат спрени?
Ние попитахме Д-р Скот Зашин следните въпроси:
- Могат ли или трябва ли пациентите с ревматоиден артрит да спрат използването на TNF блокери, ако постигнат ремисия?
- Колко дълго те трябва да са в ремисия преди прекъсването на лечението с TNF блокери?
- Ако симптомите се появят отново, възможно ли е започването на лечение с TNF блокери отново?
Какво са TNF блокерите?
TNF блокерите са насочени към TNF-α активност. TNF-α е един от най-важните цитокини, участващ при възпалителните реакции при ревматоиден артрит. TNF блокерите се свързват с TNF-α, прави го неактивен и въздейства на възпалителната активност, намалявайки увреждането на ставите.
Какво е ремисия?
Ремисия при ревматоиден артрит се дефинира като липса на признаци на възпаление. Според Американския колеж по ревматология, ремисията е отсъствие на симптоми като болка в ставите, скованост и чувствителност в ставите.
Може ли да се постигне ремисия с TNF блокерите?
С възможността да влияе на възпалението и да намалява увреждането в ставите TNF блокерите могат да доведат до ремисия при някои пациенти.
Възможно ли е пациентите, достигнали ремисия, използвайки TNF блокер, да спрат лекарството?
Д-р Зашин обяснява: „ Докато 10% от пациентите диагностицирани с ревматоиден артрит могат да достигнат устойчива ремисия, по-голямата част от пациентите имат симптоми, които се запазват и изискват постоянно лечение. Същото важи и за пациенти с анкилозиращ спондилит. От друга страна пациенти с псориатичен артрит могат да имат продължителна ремисия. В резултат на това при тези пациенти аз настоявам за спиране на лечението, когато това е уместно. Ако симптомите се появят отново, тогава аз ще възстановя лечението. Възможно е пациентите да не получават същия ефект при възстановяване на лечението, но повечето от тях реагират добре.
„Базирайки се на информацията от пациентите (симптомите на пациентите) ревматолога, който предписва TNF блокера може да реши да намали дозата. Например пациентите на Хумира могат да опитат да се инжектират на три седмици, или тези на Енбрел съответно по-рядко. При пациенти на Ремикейд, спирането на лекарството може да създаде проблем, тъй като пациентите, приемайки Ремикейд образуват антитела срещу чуждия за организма протеин на мишка. След като са спрели лечението за дълго време могат да проявят сериозна реакция при вливането, когато се възстанови лечението.”
Обсъдете вашето лекарство възможностите за промяната му с вашия ревматолог. В някои случаи може би е по-добре да се намали дозата на лекарството вместо да се спре.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ОБСЪДЕТЕ ПРОМЯНА В СХЕМАТА НА ЛЕЧЕНИЕ С ВАШИЯТ ЛЕКУВАЩ РЕВМАТОЛОГ И В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ПРЕДПРИЕМАЙТЕ САМОСТОЯТЕЛНИ ДЕЙСТВИЯ.
Д-р Зашин е професор в Университета на Тексас, Югозападно медицинско училище.
http://arthritis.about.com/od/brms/f/TNF_remission.htm