
Тендовагинитът, при който се образува секрет или дори гной (ексудативен тендовагинит), се предизвиква от попадане на бактерии от съседно възпалено място или след травма. Вследствие на възпалението сухожилието видимо се подува и болният вдига температура. Възможни са втрисане и сърцебиене. Нелекуваният гноен тендовагинит може да намали двигателната активност на засегнатата част (най-често раменната или лакетната, а след това и китката).
Физиотерапията е ефикасен и необходим метод за лечение на всички видове тендовагинит.
Щом веднъж вече сте страдали от тендовагинит, може да предвидите какво да правите, за да не се повтаря. Ако обаче е следствие от работния ви процес, вероятно трябва да помислите как да намалите рисковете да се появи отново. Опитвайте се минимално да натоварвате крайника или пръста, на който се е появил. Правете редовни упражнения и сменяйте позата, в която работите, за да поддържате мускулите в кондиция и да засилвате кръвообращението. Ако имате възможност, стойте със стягаща превръзка или специална шина, когато очаквате, че ще натоварите крайника си.
Студените бани и ледът помагат за облекчаване на болката. Избягвайте горещите душове и вани.
Различните мехлеми и мазила помагат, но не и когато заболяването е напреднало и изпитвате силни болки. Ако искате да ползвате народната медицина, мажете болното място с мехлем от див тютюн, за да облекчите симптомите. Увеличете приема на витамин B в организма си и по-специално на витамин В6, за да намалите хроничните прояви на тендовагинит.
Внимание!
Аналогична форма на тендовагинит е и болестта на Дьо Кервен или т.нар. “болест на майките”. Много млади жени страдат от нея, след като родят, вследствие на продължително носене на детето и напрягане на ръцете и по-конкретно китките и палеца, придържайки главичката на детето. Лечението налага покой, избягване на повтарящото движение, превързване или поставяне на специална шина, противовъзпалителни медикаменти и болкоуспокояващи.
Източник: http://www.blitz.bg/article/23379