Физиотерапията помага при тендовагинит

Тендовагинитът е възпаление на сухожилно влагалище. Съществуват два вида тендовагинит - сух и ексудативен (при който се събира секрет). Заболяването може да протече остро или да се превърне в хронично.
Един от най-разпространените видове тендовагинит е сухият. Той се появява след продължително натоварване на пръстите, китките или глезените. Това заболяване е типично за хора, които в работната среда повтарят една и съща дейност с някоя от тези части на тялото си, като например музиканти, балерини, хора, които пакетират. Тендовагинит на китката или палеца е съвременна болест, която засяга много от хората, които работят на компютър и непрекъснато ползват компютърната мишка. Най-често се получава възпаление и уголемяване на сухожилието на палеца. Това предизвиква болка и трудна подвижност на палеца, а от там и на китката. Възможно е външно да се наблюдава подуване и зачервяване на засегнатото място. Лечението е обездвижване на това сухожилие с превръзка или шина и прием на подходящи медикаменти (противовъзпалителни, антибиотици). След около десетина дни възпалението преминава, но при натоварване може да се повтори отново. 

Тендовагинитът, при който се образува секрет или дори гной (ексудативен тендовагинит), се предизвиква от попадане на бактерии от съседно възпалено място или след травма. Вследствие на възпалението сухожилието видимо се подува и болният вдига температура. Възможни са втрисане и сърцебиене. Нелекуваният гноен тендовагинит може да намали двигателната активност на засегнатата част (най-често раменната или лакетната, а след това и китката).

Физиотерапията е ефикасен и необходим метод за лечение на всички видове тендовагинит.

Щом веднъж вече сте страдали от тендовагинит, може да предвидите какво да правите, за да не се повтаря. Ако обаче е следствие от работния ви процес, вероятно трябва да помислите как да намалите рисковете да се появи отново. Опитвайте се минимално да натоварвате крайника или пръста, на който се е появил. Правете редовни упражнения и сменяйте позата, в която работите, за да поддържате мускулите в кондиция и да засилвате кръвообращението. Ако имате възможност, стойте със стягаща превръзка или специална шина, когато очаквате, че ще натоварите крайника си.

Студените бани и ледът помагат за облекчаване на болката. Избягвайте горещите душове и вани.

Различните мехлеми и мазила помагат, но не и когато заболяването е напреднало и изпитвате силни болки. Ако искате да ползвате народната медицина, мажете болното място с мехлем от див тютюн, за да облекчите симптомите. Увеличете приема на витамин B в организма си и по-специално на витамин В6, за да намалите хроничните прояви на тендовагинит.

Внимание!
Аналогична форма на тендовагинит е и болестта на Дьо Кервен или т.нар. “болест на майките”. Много млади жени страдат от нея, след като родят, вследствие на продължително носене на детето и напрягане на ръцете и по-конкретно китките и палеца, придържайки главичката на детето. Лечението налага покой, избягване на повтарящото движение, превързване или поставяне на специална шина, противовъзпалителни медикаменти и болкоуспокояващи.

 

Източник: http://www.blitz.bg/article/23379