Откриха връзка между пестицидите и заболеваемостта от лупус и ревматоиден артрит

Честото или продължително излагане на пестициди може да увеличи риска за развитие на автоимунни заболявания като лупус и ревматоиден артрит. Това става ясно от резултатите на дългосрочно проучване за проследяване на хиляди жени в постменопауза.

Открития наскоро бяха представени от водещия учен д-р Кристин Г. Паркс и нейните колеги от Националния институт за здраве и околна среда.

Всяка година близо един милиард паунда пестициди за селскостопанска и домашна употреба се използват за премахването на термити, бълхи и насекоми в дома. Според Годишния доклад за рака 2008-2009, почти 1400 пестициди са регистрирани и одобрени от Агенцията за опазване на околната среда в САЩ. Въпреки това, докладът отбелязва, че излагането на химикали, които се намират в пестицидите, се свързва с различни ракови заболявания, включително рак на гърдата, дебелото черво, на простатата и рак на белия дроб. Освен това, някои изследвания показват високи темпове на различни ракови заболявания при земеделските производители, работници, които пръскат с препаратите и производители на пестициди, в сравнение с хората, които нямат пряк досег с тях.

В допълнение, докладът сочи, че химическите вещества, намиращи се в пестицидите, могат да бъдат токсични за развиващия се мозък. Това е подкрепено от последните научни открития, които показват, че пренаталната експозиция на пестициди, може да повлияе на интелигентността и обучението при деца на 3 години. Други скорошни изследвания показват, че експозицията на пестициди може да повиши риска от болестта на Паркинсон.

Оказва, че т.нар. автоимунни ревматични заболявания - лупус и ревматоиден артрит (РА) - също могат да бъдат свързани с излагане на пестициди.

Паркс и нейните сътрудници са проучили възможната връзка между хората, прилагащи инсектициди в дома си и развитието на лупус или РА в при 77 000 жени, участващи в Инициатива за здраве на жените. Инициативата започва през 1991 г. и е свързана с проучване на най-честите причини за смъртност, инвалидност и лошо качество на живот.

'Въпреки, че хипотезата беше добре обоснована (на базата на по-честата поява на някои автоимунни заболявания, свързани със земеделие), бях малко изненадана от констатациите', каза Паркс, която са съобщава, че най-силната връзка между пестициди и две автоимунни заболявания се наблюдава при жени, които са живели в една ферма и собственоръчно са прилагали инсектициди. При тези хора има почти три пъти повече риск от развитие на болестта, в сравнение с жените, които не използват никакви пестициди. Междувременно, лупус / РА рискът се е удвоил, за жени, които са подложени на 20 или повече години пряко излагане на пестициди и за тези, които съобщават, че прилагат инсектициди шест или повече пъти годишно.

Лупусът, известен също като системен лупус еритематозус, е автоимунно заболяване, при което тялото атакува себе си, причинява възпаление и увреждане на здравите тъкани и ключови органи, включително сърцето, белите дробове и мозъка. Повечето пациенти с лупус са жени, което показва, че състоянието би могло да има хормонални или други специфични за пола компоненти. РА е друг тип автоимунно заболяване, води до ставни възпаления и болки, умора и други симптоми, които могат да продължат с години.
Като цяло, етиологията, както и ролята на външни фактори в развитието на автоимунни заболявания не са добре известни. Въпреки че данните са оскъдни, последните научни открития показват, че околната среда може да играе сериозна роля.

Според Паркс проучването има няколко недостатъци. Една от причините е, че на този етап не са установени точно субстанциите, виновни за по-честата поява на лупус и РА.

И все пак, констатациите са сериозни. По думите на учените са установени реални взаимовръзки между появата и честотата на автоимунните заболявания при досег до пестициди. Т.е., колкото по-силно и дълготряйно е излагането на тези субстанции, толкова по-голяма вероятността от развитие на лупус или РА. Тя отбелязва, че въз основа на предишни проучвания на земеделската дейност, подобни заключения може да се очакват и при мъжете.

Ученият добави, че един благоразумен подход би бил да се ограничи излагането на пестициди, колкото е възможно повече.

Резултатите са докладвани във февруарския брой на Arthritis Care and Research.

 

По материали на: http://nihrecord.od.nih.gov/newsletters/блог/date-range/march-2011_18_2011/story4.htm