ОПРЗБ и АПРА излязоха с обща декларация по случай Световния ден на ревматоидния артрит


Възможност за адекватно проследяване, повече рехабилитация и опростяване на процедурите за скъпоструващи медикаменти. Това поискаха Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ) и Сдружение'Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит'(АПРА) от институциите. Поводът е 2-ри февруари, Световният ден на ревматоидния артрит (РА). Организациите използваха повода, за да напомнят за сериозните проблеми и затруднения на хората с ревматоиден артрит у нас с декларация до МЗ, НЗОК и Комисията по здравеопазване в НС.

По данни на специалисти, повече от 60 хил. българи страдат от ревматоиден артрит. Заболяването се характеризира със ставна болка, деформация на засегнатите кости и тежка инвалидизация. При правилно лечение и подкрепа от страна на държавата, хората с РА биха могли да водят добър живот, без да се налага да напускат работа и да изпадат в социална изолация.

Освен за проблемите с достъпа до скъпоструващо лечение и проследяване на заболяването, в декларацията на ОПРЗБ и АПРА се акцентира и на факта, че рехабилитация за децата с ревматоиден артрит не се предоставя. Това, за съжаление, е само един от пропуските в грижата за хората с РА, на които организациите настояват да се обърне спешно внимание.

Текст на декларацията до институциите:

 

До Д-р Таня Андреева

Министър на здравеопазването

Д-р Нигяр Джафер

Председател на

Комисия по здравеопазването

в Народното събрание

Д-р Румяна Тодорова

Директор на НЗОК

 

 

ДЕКЛАРАЦИЯ

От Сдружение “Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит“

и Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България

 

 

Уважаема д-р Андреева,

Уважаема д-р Джафер,

Уважаема д-р Тодорова,

На 2 февруари отбелязваме Световния ден на ревматоидния артрит (РА). За съжаление, в България, информираността за това заболяване не е достатъчна, условията за лечение и живот на хората, страдащи от него са под нужното ниво. Промяната на политиката към пациентите с ревматоиден артрит може да промени живота на хиляди хора с това заболяване в България, които да избегнат инвалидизацията, отпадането от пазара на труда и социалната изолация.

Основните проблеми на хората с ревматоиден артрит у нас, изискващи спешна интервенция от институциите, са:

  1. Осигуряване на адекватно проследяване на състоянието на хората с ревматоиден артрит. Много пациенти обаче имат потребност от по-чести посещения при специалист. Проблем има и с приема в болница, за който се налага да се чака, понякога повече от месец, поради големия брой болни.
  2. Осигуряване на реална и ефективна диспансеризация. Диспансеризацията рядко се прилага при хората с ревматоиден артрит, но дори когато се приложи, тя означава само два прегледа при специалиста годишно.
  3. Осигуряване на свободен достъп на хора с РА до образна диагностика. Достъпът до направление за ядрено-магнитен резонанс е изключително труден, бройките за него са ограничени.
  4. Увеличаване броя на дните за медицинска рехабилитация. Рехабилитацията, която се предоставя чрез Здравната каса, е твърде недостатъчна – само 7 дни и 10 дни по програмата на НОИ, веднъж в годината. При оперативни намеси, които претърпяват част от хората с РА се налага шест месечен курс на рехабилитация. Тя струва средно 50 лв. на домашно посещение – средства, които са непосилни за повечето хора в България. Обърнете внимание, че при децата под 18 години с това заболяване клинична пътека за рехабилитация няма!
  5. Спиране на забавянето на протоколи за скъпоструващи лекарства за хора с ревматоиден артрит. От адекватните и навременни действия на НЗОК и РЗОК при обработка на документацията за биологичните средства зависи правилното протичане на лечението. Забавянето на административните процедури и съответно и приемът на тези животоподдържащи медикаменти може да има фатални последици. Ето защо, настояваме институциите да създадат ритъм на работа, който ще спомогне за обработката на въпросните документи в срок. Настояваме за възможност за електронно подаване на документи, което да улесни процеса и за пациенти, и за лекари. 
  6. Осигуряване на високоспециализирана пътека за прилагане на венозните биологични препарати. В момента пациентите с РА си заплащат от 20 до 50 лв., за да им се приложи венозно биологично средство в съответната клиника. Настояваме за предоставянето на еднодневна клинична пътека за лечение, която да обезпечи пациентите при прилагането на този тип медикаменти.
  7. Експертните лекарски комисии за предоставяне на биологични средства са локализирани в три града в страната. Проблемите и уврежданията при хората с ревматоиден артрит не позволяват те да пътуват на по-дълги разстояния. Престоят в даден град за изчакване на подготвянето на документите също е неприемлив.

Заявяваме готовността си за сътрудничество с всички институции за разрешаването на проблемите на хората с ревматоиден артрит и настояваме за спешни мерки, които да подобрят живота и лечението на тези хора.

 

София,

02.01.2014 г.

 

Роза Чеглайска

/Председател на АПРА/

Цвета Апостолова

/Председател на ОПРЗБ/