Семинар 'Остеопороза при болест на Бехтерев'

Училище за пациенти:
Семинар “Остеопороза при болест на Бехтерев”

Нуждата от повече информираност при хронично болните накара лекари и болни да подемат нова инициатива, наречена “Училище за пациенти”. “Училището” ще помага на пациента да е максимално информиран за особеностите на своето заболяване, как да подтиска болестта, към какви специалисти да се обръща. Тъй като ревматологичните заболявания са доста сложни, а и обикновено болните страдат цял живот от тях, е нужно да има повече възможности за превенция на развитието им и по-добър живот за пациента.

Защо болните от болест на Бехтерев развиват остеопороза? На този въпрос отговори д-р Бойчо Опаранов в двучасов семинар. В него участваха пациенти от Българското сдружение на болните от болестта на Бехтерев (БСБББ-АС) и Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ). Оказва се, че за остеопорозата има няколко основни рискови фактора, сред които и приемането на кортикостероиди. Именно те са част от лечението на много болни от болест на Бехтерев. По думите на д-р Опаранов след постоянен прием на този медикамент в рамките 6 месеца до 1 година започва да се развива остеопороза. Това допълнително усложнява състоянието на болния, който трябва да смени лечението си при установяване на такъв проблем.
Според д-р Опаранов е достатъчно да се прави изследване за остеопороза веднъж в годината, за да може и пациентът и лекуващият лекар да са наясно със състоянието на костната плътност и евентуални рискове за нарушаването й. Изследването за остеопороза се нарича ДЕКСА, не се заплаща от здравната каса и на този етап струва между 40 и 60 лв. Така, с помощта на специален апарат може да се установи по най-прецизен начин костната плътност и да се диагностицира пациента.
Д-р Опаранов акцентира, че основната връзка между болест на Бехтерев и остеопорозата е медикаментозното лечение, но и че сред жените при менопауза рискът е доста голям. Всяка втора жена в менопауза има остеопороза, коментира лекарят. По думите му, според специално изследване, се оказало че и голям процент от българите са с ниски нива на витамин Д, който също е важен фактор за костната плътност. Витаминът спомага за асимилирането на калция в тялото, а оттам и за здравината на костите. Изследване за нивата му при пациентите у нас, обаче, има само една лаборатория. Тестът струва около 800 лв.
По отношение на профилактиката за остеопороза д-р Опаранов отбеляза здравословният начин на живот, приемът на повече млечни продукти, намаляването или спирането на тютюнопушенето и движението.

НАТИСНИ ТУК ЗА ДА ВИДИШ ЦЯЛАТА ПРЕЗЕНТАЦИЯ *

(* Презентацията е достъпна само за членове на БСБББ - АС и ОПРЗБ.)