ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕВМАТОЛОГИЧНИ
ЗАБОЛЯВАНИЯ В БЪЛГАРИЯ
revmatologia.org@gmail.com; www.revmatologia.org
изх.№ 82 / 13.05.2013
До: д-р Пламен Цеков
Управител
НЗОК
ул.„Кричим“ №1
Копие:
г-жа Нина Първанова
Директор Дирекция „Лекарствена политика”
НЗОК
ул.„Кричим“ №1
МОЛБА
Уважаеми д-р Цеков,
Обръщаме се към Вас във връзка с публикуваните на 1-ви Май 2013 от страна на НЗОК нови кодове на лекарствен продукт за лечение на възпалителни ставни заболявания:
- Enbrel® (etanercept) 50 мг - код LF213
- Enbrel® (etanercept) 25 мг - код LF214
В много практики на специалисти по ревматология и общо-практикуващи лекари, кодовете не са актуализирани от страна на софтуерните компании, договорни партньори на НЗОК. Така промяната не е видима в програмите на семейните лекари и амбулаторните ревматолози. Това води до отказ за изписване на продукта от тяхна страна и до забавяне на лечението на пациентите, страдащи от тежки инвалидизиращи заболявания като ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит, псориатичен артрит и ювенилен идиопатичен артрит.
Прекъсването на лечението е крайно нежелателно тъй като може да доведе до ново повишаване на възпалителната активност и компрометиране на постигнатия до момента терапевтичен ефект.
Настояваме за незабавно уведомяване на Вашите договорни партньори (софтуерните компании) с цел актуализация на софтуера, както и за своевременна информация към общо-практикуващите лекари за настъпилата промяна в кодовете.
С уважениe,
Боряна Ботева
Зам.Председател на УС на ОПРЗБ