Жена с лупус се превърна в надежда за намиране на лечение на ХИВ


Жена, която се оказа с невероятна способност да се бори с ХИВ-инфекцията си може да се окаже ключ към създаване на ваксина. Идеята е ваксината да предизвиква специфичен автоимунен отговор, който да унищожи заболяването, съобщават учени.

Изследователи проучват случая на 33-годишна жена, която страда от комбинация от лупус и ХИВ-инфекция. Учените открили, че в резултат на инфекцията й, тялото й започнало да произвежда „широкоспектърни неутрализиращи антитела“, които са ефективни при контрола на ХИВ.

Единици са хората, които са инфектирани с ХИВ и могат да създадат антитела, тъй като това е специфична функция на имунната система. Хиперактивната имунна система обаче, каквато имат хората с лупус, би могла да започне да прави подобни антитела, смятат учените.

„Ние намерихме такъв пациент, който да създава антитела, и чрез установяване на това как се е получил този имунен отговор, ние разбрахме и целият процес“, разказва д-р Бартън Хейнс, директор на Дюк Институт за човешки ваксини.

„Това, което открихме, ще ни помогне да разкрием повече около имунната система на човека и как тя произвежда широкоспектърни неутрализиращи антитела, което на по-късен етап ще доведе и до създаването на ваксина, която предизвиква производството на тези антитела“, казва асистентът д-р Матиа Бонсиньори.

Състезание с бързо променящият се вирус

Основното „състезание“ е да се създаде ефективна ваксина срещу ХИВ, който е вирус, постоянно променящ генетичният си код, докато се размножава. Така имунната система не може да смогне да произведе нужните антитела, за да удържа вируса.

Широкоспектърните неутрализиращи антитела обаче, които са били открити през 1990 г., са по-ефективни срещу ХИВ от всяко друго антитяло. Различни проучвания са показали, че тези антитела се борят успешно с различни щамове на ХИВ.

Лупусът ли е ключът към успеха?

Преди няколко години, Хейнс и неговите колеги откриха, че някои широкоспектърни неутрализиращи антитела срещу ХИВ, атакуват и собствените тъкани на тялото. Тези антитела много приличат на онези, които учените откриват по принцип у хората с лупус, които не са инфектирани с ХИВ. Ето защо изследователите търсили човек с лупус, които е и заразен с ХИВ, което е отнело няколко години.

Вероятно има повече от един начин, по който могат да се създадат широкоспектърни неутрализиращи антитела, казва Хейнс, и сега с тези нови открития от пациента с лупус, изследователите се надяват да намерят нови начини за синтезиране на тези антитела.

Откритието не означава, че хората с лупус са имунизирани срещу ХИВ или че биха имали по-добра прогноза от други хора с този вирус, казва Хейнс. Но пък ако човек с лупус се зарази с вируса, може да не развие заболяването много дълго време.

По статия на: huffingtonpost.com