ТУК МОЖЕТЕ ДА ПРОЧЕТЕТЕ ПИСМОТО, КОЕТО ВНЕСОХМЕ В НЗОК ОТ ИМЕТО НА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕВМАТОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ В БЪЛГАРИЯ, АСОЦИАЦИЯ НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕВМАТОИДЕН АРТРИТ И БЪЛГАРСКО СДРУЖЕНИЕ НА БОЛНИТЕ ОТ БОЛЕСТ НА БЕХТЕРЕВ.ПИСМОТО СЪДЪРЖА ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПРОМЕНИ В ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ЛЕЧЕНИЕ С БИОЛОГИЧНИ МЕДИКАМЕНТИ
ДО
Д-р Глинка Комитов
Директор на НЗОК
КОПИЕ ДО
Д-р Николай Ингилизов
Директор Дирекция „ Лекарствени
продукти, медицински изделия и
контрол по предписване и отпускане
Относно: Предложения за промени в Изискванията на НЗОК при лечение на серопозитивен ревматоиден артрит, ювенилен артрит, псориатичен артрит и анкилозиращ спондилит с биологични антиремватични лекарствени продукти при болни над 18 годишна възраст в извънболничната помощ в сила от 01.03.2014 г.
Уважаеми д-р Комитов,
От името на Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит, Българско сдружение на болните от болест на Бехтерев и Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България с цел подобряване и улесняване на достъпа до лечение на хората с ревматични заболявания, предлагаме да бъдат направени следните промени в Изискванията на НЗОК при провеждане на лечение на серопозитивен ревматоиден, анкилозиращ спондилит, псориатичен и ювенилен артрит с антицитокинови лекарствени продукти в извънболничната помощ в сила от 01.03.2014 г.
- Във връзка със започване и продължаване на лечение с антицитокинови медикаменти да бъде изисквана диспансеризация на пациентите, но само след направени промени в Наредба 39 за Профилактичните прегледи и диспансеризацията, отнасящи се до обема на медицинските дейности и допълнителни консултации със специалисти при хората с ревматични заболявания лекуващи се с базисна терапия и терапия с антицитокинови медикаменти. Да се вземе предвид писмо до НЗОК с вх.№ 15-02-76/10.09.2013г. относно промени, касаещи проследяването на пациентите с ревматични заболявания
- За получаване на експертно становище при отпускане на лечение на серопозитивен ревматоиден, псориатричен, ювенилен артртит и анкилозиращ спондилит с антицитокинови лекарствени продукти в извънболнична помощ пред Експертна лекарска комисия (ЕЛК) да се явяват само болните започващи първи курс на лечение или при необходимост от смяна на лечението.
- Терапията на страдащите от ревматични заболявания пациенти,които продължават своето лечение с антицитокинови лекарствени продукти в извънболничната помощ след проведен 6 месечен курс да се продължава от лекуващия ревматолог, а не от съответната Експертна лекарска комисия (ЕЛК). Освен това, пакетът документи за продължаване на лечението да бъде разглеждан и одобряван в съответните РЗОК по протокол 1C без участието на НЗОК в този процес. Това ще доведе до подобряване и в същото време улесняване достъпа до лечение на нуждаещите се пациенти и ще елиминира забавянето на одобрението на документите между протоколите за продължение.
- В електронната система, въведена от НЗОК и проследяваща посещенията при ревматолог и хоспитализациите за всеки отделен пациент, да бъдат въвеждани и данните от частните прегледи, които не се заплащат от НЗОК, а лично от пациента.
Приложение: Писмо/ вх.№ 15-02-76/10.09.2013г.
Роза Чеглайска ……………………………………………..
Председател на Сдружение „Асоциация на пациенти с ревматоиден артрит“
Живко Янков…………………………………………..
Председател на Българско сдружение на болните от болест на Бехтерев
Боряна Ботева…………………………………………………………
И.Д. Председател на Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България
гр.София
18.06.2015 г.