Възможна ли е ремисия при ревматоиден артрит?

Постижима ли е ремисия при ревматоиден артрит и спира ли се терапията при ремисия

Постигането на ремисия е цел номер 1 при терапията на ревматологичните заболявания.

За разлика от други заболявания обаче, ремисията при ревматоидния артрит не означава пълно излекуване и че заболяването е изчезнало. То е нещо като „спящ“ вулкан, който може да изригне отново, но в момента няма тектонична дейност.

В момента не съществува терапия за ревматоиден артрит, която да води до пълно излекуване от заболяването. Пациентите могат да постигнат периоди на ремисия, когато заболяването им е с много слаба активност и могат да не изпитват или да изпитват някакви симптоми.

Какво е ремисия и как се оценява?

Ремисията може да бъде оценена по различни начини, въпреки че обща мярка е т.нар. DAS, или резултат за активност на заболяването. DAS трябва да е със стойност под 2,6, за да се счита, че пациентът е в ремисия.

За оценка на DAS се изследват 28 стави и информацията се комбинира с други фактори, сред които резултатите от кръвни изследвания. Насоките на Националния институт за здравеопазване и високи постижения в грижите на Великобритания препоръчват DAS да се използва редовно за наблюдение на състоянието, но това не се случва постоянно.

Ще спра ли лекарствата, ако съм в ремисия?

Няма окончателен отговор на това, тъй като обикновено се решава за всеки отделен случай. Решението е на лекуващия ревматолог и конкретния пациент. Има обаче препоръки, които могат да помогнат за вземането на такова решение.

Насоките на Националния институт за здравеопазване и високи постижения в грижите препоръчват при пациенти с установено заболяване, което е преминало в ремисия, техният ревматологичен екип да намали предпазливо дозата на лекарствата, модифициращи заболяването, както и да увеличи незабавно дозата при първи симптоми на обостряне.

В насоките институтът се позовава на периоди на „продължителен контрол на заболяването“ го определя като „минимален период от шест месеца на ремисия или минимална активност на заболяването“. Следователно, ако заболяването е било в ремисия само за кратък период от време, може да не бъдете посъветвани да правите промени в терапията, докато не бъде установен по-дълъг период на стабилност.

Ремисията може да продължи седмици, месеци или дори години, така че ако вашето лекарство бъде намалено или премахнато и симптомите ви се влошат, трябва да потърсите съвет от вашия лекуващ ревматолог възможно най-скоро.

Източник: Национално общество за ревматоиден артрит