Лесни правила за здрави кости

Всяка година много жени стават жертва на счупвания, които се дължат на напреднала остеопороза.'Тихият крадец', както лекарите наричат тази болест, дълго време остава скрит и нанася поражения на костите. За щастие, лечение има и лекарствата са все по-ефикасни. Но най-важното за здравето на скелета остава спазването на няколко прости правила.

1. Задържителна физическа активност

- Нищо не е така важно за костите, както редовното движение. Това може да е просто ходене пеша или гимнастика два до четири пъти в седмицата по 30 минути.

2. Набавяне на витамин Д

- Този витамин осигурява усвояването на калция от храната. Той има съществено значение в предпазването от остеопороза. Без него рискът от счупване нараства значително.
Окото 80% от жените над 47 години страдат от недостиг на витамин Д. Организмът си го набавя по естествен начин чрез храна /главно чрез мазните риби/ и под въздействието на слънчевите лъчи. С възрастта обаче този процес отслабва. Затова се налага допълнителен прием на ценния витамин, особено през есенните и зимните месеци.

3. Калций в храната и напитките.

- Без него костите не могат да бъдат здрави. Основен източник са млечните продукти и някои богати на калций минерални води. Консумирането на един млечен продукт при всяко хранене осигурява необходимата дневна доза. Дали ще са пълномаслени или обезмаслени е без значение за съдържанието им на калций. Соевото мляко не съдържа калций.

4. Ограничаване на солта и алкохола.

- Солта увеличава изхвърлянето на калция с урината. Налага се умерена консумация - да се избягват готовите храни, колбасите и поставянето на солницата на масата.

5. Протеини, витамини и фитоестрогени

- Протеините играят съществена роля в образуването на костно вещество.
Необходими са по 1 г. на килограм телесна маса дневно. Най-добре е да се редуват протеини от растителен и животински произход.
Плодовете и зеленчуците набавят на организма необходимите за костите витамини С, К, В, както и магнезий.

Фитоестрогените не могат да вършат чудеса.
Влиянието на соята, чая и зърнените храни върху костната плътност не е доказано.

6. Оптимално телесно тегло.

Прекалено слабото тяло представлява рисков фактор за счупвания, но и излишъкът от килограми не е желателен. По-пълните жени не са предпазени от остеопороза, а от друга страна, при тях има по-голяма опасност от сърдечносъдови заболявания, диабет, артроза на коляното.

7. Край на цигарите.

Никотинът благоприятства остеопорозата като въздейства директно върху костите, но също и върху женския цикъл, като ускорява настъпването на менопаузата. Това от своя страна води до прекратяване на предпазния ефект на женските полови хормони. Пушенето може да предизвика белодробни заболявания, което увеличава риска от остеопороза.

Автор: списание Здравен журнал

източник: http://media.framar.bg/%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%BE/%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8