Обяснете какво е кристална подагра

Д-р Бойчо Опаранов, началник на отделението по ревматология към ВМА. Той отговаря на въпроса на Иванка Стефанова (74 г.) от София:

Подаграта се дължи на генетичен дефект - недостатъчното образуване на ензим, който отговаря за разграждането на пикочната киселина. Тя се натрупва в резултат на прекомерната употреба на белтъчини. С течение на годините и в зависимост от начина на живот и хранене производството на този ензим става недостатъчно за разграждане на пикочната киселина и тя започва да се натрупва в кръвта.

При достигането на определено ниво на пикочната киселина в кръвта, което е различно при различните хора, тя се отлага в някоя става под формата на кристали. Тъй като е химически много активна, води до бурно възпаление на засегнатата става, с което се проявява и клиничната картина.

Най-често тя включва силна болка, затопляне, зачервяване и ограничено движение на засегнатата става. Високите нива на пикочната киселина в кръвта, дори и без да водят до възпаление на става, могат да увредят бъбреците, да се развие бъбречна калкулоза (натрупване на камъни в бъбреците) или хронична бъбречна недостатъчност.

Лечението на острата подагрозна криза е медикаментозно. Добре действат студените компреси на ставата, както и покоят.

До голяма степен появата на заболяването, както и неговото овладяване, зависи от пациента, от начина му на хранене и живот. Основна роля има диетичният режим на хранене, при който е наложително избягването на белтъчни храни като боб, леща, грах; на яйца, тлъсти меса, патладжан и др. От месните храни могат да се употребяват само нетлъсто пилешко или телешко месо, както и нетлъсти риби. С цел по-добро усвояване на пикочната киселина и намаляване риска от бъбречни увреждания е желателна употребата на повече течности - от 2 до 3 литра на ден. Препоръчително е това да са алкални минерални води. Не трябва да се извършват и тежки физически натоварвания, свързани с масивно изпотяване, както и прием на диуретици.

Независимо от липсата на оплаквания след проведения курс на лечение на всеки 2-3 месеца трябва да се проверява нивото на пикочната киселина в кръвта, както и състоянието на бъбречните функции. При наличието на завишени дози пикочна киселина може да се приема медикамент, намаляващ нивото й и подпомагащ диетичния режим.

Източник: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=741956