Възпалените очи - 'бонус' към артрита

Знаете ли, че при артритните заболявания като болест на Бехтерев, ревматоиден артрит, псориатичен артрит, ювенилен идиопатичен артрит може да се появи възпаление на очите? Заболяването се нарича увеит. Ако имате болка и зачервяване на очите, задължително потърсете лекарска помощ.

Ето малко повече информация:

Увеит – представлява възпалително заболяване на съдовата обвивка на очната ябълка (увея), водещо до отслабване не зрението или слепота.

Увеитите биват:

  • предни:
    • ирит – възпаление на ириса
    • иридоциклит – възпаление на ириса и цилиарното тяло
  • задни:
    • хориоидит – възпаление на задната част на средната обвивка на окото

Възпалението на цялата съдова обвивка на очната ябълка се нарича панувеит.

Предпоставки за развитие на увеит са: генетично обусловени дефекти на имунната система, продължителни възпалителни процеси в организма, огнища на хронични инфекции, отслабване на организма при хронични заболявания и нарушения в обмяната на веществата.

Увеитите могат да протичат остро или да бъдат хронични с чести или редки рецидиви. Инфекцията може да попадне в увеята при нараняване на окото или след извършена операция на очната ябълка. Често увеитите възникват при наличие на язва на роговицата. Източник на инфекцията могат да бъдат огнища на хронична или остра инфекция в организма. При подозрение за увеит, пациентът трябва да бъде щателно изследван.

Лечение на увеит

При остро възпаление на увеята се назначават антибиотици с широк спектър на действие, сулфаниламидни препарати (вътрешно и под формата на капки за очи), глюкокортикоиди (ГКС), витамини и ферменти. Задължително се провежда саниране на източника на инфекцията в организма и терапия за засилване на имунната система. За понижаване проницаемостта на стените на съдовете се назначава дицинон и други препарати.

За подтискане на възпалителния процес се назначават нестероидни противовъзпалителни средства (индометацин, бутадион, реопирин).

Прилагат се още калидиногеназа, гордокс, карбоген, емоксипин и други препарати, изборът на които се определя в зависимост от клиничното протичане на заболяването. Назначава се физиотерапевтично лечение.

След овладяване на острия възпалителен процес се провежда противорецидивно лечение – два пъти годишно.

източник: http://revita.bg/8863/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B3-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8/po-zdravno-napravlenie/%D1%83%D0%B2%D0%B5%D0%B8%D1%82/